Varför finns det inga undersökningsstolar för män likt de gynstolar som finns för kvinnor? Nu har androstolen tagits fram, med namn från andrologin (läran om mannen) och utifrån kvinnors upplevelser av gynstolen. Stolen är framtagen för att lyfta frågor som ”vems behov får företräde?”, ” var finns det eftersatta behov?” samt ”hur kan ett normkritiskt perspektiv och design gemensamt synliggöra dessa behov?”.
Syftet är dock inte att androstolen ska användas inom sjukvården, så här står det på androstolens hemsida: Androstolen är konceptuell och inte en ny produkt. Genom att använda design som ett verktyg för att synliggöra problem och eftersatta behov hoppas vi kunna bidra till en diskussion och reflektion bl.a. kring produktutveckling. Att ta fram en lösning är en del, att förstå problemet och behoven är det första steget.
När Add Gender och Genusfotografen lanserade utställningen Stötta manligt företagande mötte vi mycket reaktioner, många trodde att vi sa ”störta mäns företagande” när vi pratade om den och många kvinnor blev ofta provocerade och undrade vad vi höll på med. Vi förklarade att män är kraftigt överrepresenterade i arbetsplatsolyckor och att ingen borde dö på sitt arbete. Vi såg även kopplingar mellan hur män och kvinnor socialiseras och hur det påverkar oss i vårt företagande. Vi tyckte att det var dags att lyfta frågan varför vi okritiskt stöttar kvinnor och vart stödet för män tagit vägen. Självklart fick vi också bra respons på Stötta manligt företagande också och utställningen turnerar fortfarande två är efter lanserandet runt i Sverige. Med den erfarenheten är det kul att höra att androstolen fått positiva tillrop från framförallt män!
Helsingborgs dagblad skriver en nyanserad artikel om den.
Är du liksom jag mer nyfiken? Kom på Seminarium 8:e mars på Arkitetkmuseet i Stockholm. Föranmälan krävs.
Tags: Genus och innovation, industridesign, jämställdhet, könad design