Sommar betyder sommarlov för de allra flesta yngre. För många barn och unga, främst i städer, betyder det kanske också kollo. ”Barnkoloni, skollovskoloni eller kollo, var förr en vanlig verksamhet styrd av kommunernas socialförvaltningar, för att barn till föräldrar i storstäderna, som genom knappa ekonomiska förhållanden eller sociala familjeproblem, inte hade möjlighet att komma ut i naturen till sol och bad under skolornas sommarlov. Kostnaden var till största del betald av kommunerna och bar ofta namn efter den kommun som ägde och förvaltade anläggningen. Kolonin var en typ av organiserad lägerverksamhet med ordnade boendeförhållanden i sovsalar, ett antal lägerledare och mathållning av kökspersonal med ett reglerat dagsschema för olika aktiviteter som träning och tävling i olika idrottsgrenar, utflykter, simundervisning och tid för lek och egna aktiviteter.” så beskriver Wikipedia fenomenet kolloverksamhet.
En kolloverksamhet som i år fyller 10 år är
Popkollo som startades av artisten Marit Bergman som så många andra ställde sig frågan: var är alla tjejer i musikbranschen? Popkollo är ett musikkollo för tjejer mellan 12-18 år men de poängterar själva att det egentligen inte spelar någon roll vad det står i ditt pass eller hur andra uppfattar dig. Vill du anmäla dig till Popkollo så är du välkommen.
På sin
hemsida skriver Popkollo så här om sina första tio år:
”Popkollo har under sina tio år gjort resan från nyfött projekt, ett nyhetens behag präglad av sin tillfällighet och osäkra existens, till en nyfödd liten folkrörelse. Vi överlevde åren av intensiv utveckling såväl som åren av att växa ikapp med den utvecklingen, och lyckades på något vis göra detta utan att tappa idén och själen på vägen. Mycket har hänt men inte tillräckligt. Fortfarande råder stor ojämställdhet inom musikscenen (mer info hos bl a
Statens Musikverk,
Nätverket 50/50,
Jämställd Festival). Vi inser att vi behöver göra ännu fler kollon och kunna erbjuda ännu fler kolloplatser för att vi ska se en förändring. Så vi kavlar upp ärmarna och satsar ännu hårdare de kommande 10 åren!”
Add Gender längtar efter alla nya stjärnor som slår sina första trumslag, stämmer sin första gitarr eller greppar mikrofonen för första gången i sommar.
Se ett inslag om några av tjejerna som deltar på Popkollo här.
Tags:
Musikbranschen,
Popkollo,
Separatism